Северна Корея и нейният лидер Ким Чен Ун са чести теми на новинарски материали в западните медии, които подчертават строгия контрол на диктатурата върху ежедневния живот, бруталното й отношение към опонентите и опитите за прославяне на семейство Ким.
Но много от тези истории са неоснователни или преувеличени, а понякога напълно фалшиви. Така че защо те все още са толкова популярни? И какво наистина трябва да знаем за Северна Корея?
Ето какво казват експертите:
"Това, което ме притеснява, е опростяването на един режим и използването на историите, идващи от Северна Корея, за забавление", на мнение е Соомин Сео от Temple Universсty.
Напоследък това, което привлече вниманието на западните медии, е впечатляващото отслабване на Ким Чен Ун.
"Виждам снимки на Ким Чен Ун всеки ден, докато проследявам информацията от медиите там и наистина си мисля: Уоу, той е загубил много килограми", казва Джеонмин Ким от NK News. "Но трябва да съм много внимателна, когато пиша за това, тъй като рискувам да добавя прекалено много спекулация. Ала не е необичайно големите медии да обсъждат дали той е отслабнал по собствено желание или има здравословен проблем, тъй като неговото здраве представлява един от най-големите рискове за Източно-азиатската сигурност."
"Ако журналистите можеха да устоят на изкушението да правят лесни заключения, можеше да стигнем до други изводи. Може би има повече културен символизъм в това. Може би той се опитва да прилича повече на дядо си, а не на баща си, тъй като дядо му все още се почита като герой в Северна Корея", обяснява Соомин Сео.
Но това е история, която поне може да бъде потвърдена по някакъв начин. Има и по-фрапиращи разкази, за които не се знае дали са истина или не.
"Една от историите, които се превърнаха в сензация, е как Ким Чен Ун е наредил екзекуцията на чичо му, като го хвърлил на глутница кучета. Но тази история така и не е потвърдена", обяснява Джеонмин Ким. Друго подобно твърдение от анонимен източник е, че Ким е поръчал убийството на бившата си приятелка. "Това беше опровергано, тъй като тя се завърна под светлината на прожекторите след известно време и сега е един от хората с власт в държавата."
Но защо западните медии публикуват толкова много информация за КНДР, която не е проверена?
"Това е чудесен начин да трупаш четения", заявява Соомин Сео. "Това, което носи популярност на Северна Корея в западните медии е факта, че е замръзнала във времето. Няма много режими, които са толкова изолирани, както тях."
Разбира се, има и обяснима причина Западът да греши относно Северна Корея.
"Страната е толкова затворена, че е трудно да получиш достъп или да се добереш до надежден източник", казва Сео.
"Малки намеци идват от държавните медии, като снимки, появи, текст, истории - това са нещата, върху които трябва да се фокусираме като наблюдатели на Северна Корея", обяснява Джеонмин Ким. Но зад всяко нещо има доза истина, по думите й: "Има много истории за брутални екзекуции в миналото на КНДР, което води до много подобни истории и в наши дни."
Какви са истинските новини, които пропускаме?
По думите на двете експертки, трябва внимателно да се наблюдава липсата на храна и гладът в Северна Корея, както и факта, че Австралия вече не доставя въглища на Китай, което може да превърне КНДР в следващия голям износител.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Италия и Украйна ще си сътрудничат в отбраната и производството на дронове
Собственикът на Zara се превърна в най-големия имотен магнат в света
Владимир Путин се ядоса на преувеличените прогнози, скрили криза в руската икономика
Ще се оскъпи ли производството на домашните ни електроуреди?
Европейските борси затвориха на червено под натиска на спада в луксозния сектор
„Грийн Иновейшън“ внедрява алкален електролизьор в българска топлоцентрала
Три зодии с нов шанс в живота след 15 април
Ормузкият проток: Енергийната примка около глобалната икономика
Нов огромен провал на хегемона: Арда шокира Лудогорец, титлата става мираж за разградчани
Алвеша е доволен след победата на „Тича“: Видях това, което искам
Илиан Илиев: Извинявам се на феновете за представянето
Легендарният Глушков сдава властта в родния баскетбол
Вили Вуцов изригна: Ако съм треньор на Левски и не бия този ЦСКА, трябва да се самоубия
Компания съди Меси и Аржентина
Дневен хороскоп за 16 април, четвъртък
Как всяка зодия реагира на критика
Поверия за Томина неделя (Великден на мъртвите)
Новолуние в Овен на 17 април – заявяваме себе си
5 навика за хормонално здраве след 40
Поверия за Летен Петковден
Застреляха футболен съдия по време на мач
Ден на отворените врати се проведоха във варненска градина (СНИМКИ)
Тайни на предпазния колан, за които малцина знаят
Студенти по право преминаха практическо обучение в Административен съд - Варна
Георги Глушков се оттегля от ръководството Българската федерация по баскетбол
Разгромна загуба за Черно море на "Тича"
Учени предупреждават: Космическото пиратство е бъдеща реалност, не научна фантастика
Ярка комета ще се приближи до Земята в края на април: Кога ще може да се наблюдава
Физици откриха начин за възстановяване на изгубени квантови данни
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно